Kaj 16

Klimatförbättrad betong

OM PROJEKTET

Typ:Handel och logistik, Kontor
Plats:Göteborg
Beställare:Vasakronan
Entreprenör:Vestia Construction Group
Arkitekt:Dorte Mandrup
Period:2024–2027
Kontakt:Magnus Hultgren
Bredvid Hisingsbron i Göteborg bygger Vasakronan just nu ett av de största träbyggnadsprojekten i Sverige. Projektet heter Kaj 16 och är en del av Älvstranden, Nordens största stadsutvecklingsprojekt. Vi levererar 3 500 m³ klimatförbättrad betong till projektet.

Kaj 16, som är en del av Älvstranden i Göteborg, har stort fokus på återbruk och kommer att återanvända fasaddelar från byggnaden Kromet, som stod på samma plats innan projektet startade. Projektet kommer att ha en yta på 30 000 m² när det står klart 2027.

Kaj16_1

Klimatförbättrad betong till glidformsgjutningarna

Till Kaj 16 levererar vi 3 500 m³ klimatförbättrad betong i nivå 1 (minst 10 procent lägre CO2-avtryck enligt Svensk Betongs vägledning) från vår fabrik på Ringön på andra sidan Göta Älv. Betongen används till glidformsgjutningen av betongkärnan som fungerar som en ryggrad för byggnaden. Betongen har tagits fram av C-Lab, som både tagit fram rätt recept och utfört provningar för att betongen ska bete sig på rätt sätt under gjutningen.

– Vi är stolta över att få vara delaktiga i Kaj 16. I det här projektet har beställaren valt att använda rätt material på rätt plats. Återbruk tillsammans med klimatförbättrad betong med lägre klimatavtryck är en bra kombination, säger teknisk säljare Magnus Hultgren.

Läs mer om Kaj 16 här.

Kaj16_5
Kaj16_6

OM PROJEKTET

Typ:Handel och logistik, Kontor
Plats:Göteborg
Beställare:Vasakronan
Entreprenör:Vestia Construction Group
Arkitekt:Dorte Mandrup
Period:2024–2027
Kontakt:Magnus Hultgren
Scroll to top