Vårt Team Thomas består av en mängd fantastiska människor med olika bakgrunder och olika yrkesroller. Lär känna våra kollegor genom deras egna erfarenheter och få en inblick i vardagen hos oss på Thomas Betong.
Säg Hej till Eva-Lena Högberg
Vem är du och vad jobbar du med?
Jag heter Eva-Lena och bor i en villa i Vänersborg med min man och vår rottweiler Sally. Hon är drygt två år och håller koll på det mesta och de flesta.
Hundar är mitt största intresse så på fritiden blir det mycket hundträning. Vi går kurser i lydnad och specialsök. Annars tycker jag om att spela padel, läsa böcker och umgås med barnbarnen som är 9, 7, 5 och 1 år gamla. Alla bor i närheten så jag har fri tillgång!
På Thomas Betong arbetar jag med fakturering, kontering av leverantörsfakturor och löneadministration inom vår prefabverksamhet. Numera sker allt digitalt, vilket gör det smidigt att hjälpa till vid behov på andra fabriker.
När började du jobba på Thomas Betong?
Jag började på Thomas Betong våren 2001 genom ett bemanningsföretag. Efter några månader blev jag erbjuden en anställning och är kvar sedan dess.
”Bra kollegor, god arbetsmiljö och fin sammanhållning gör jobbet både roligt och meningsfullt.”

Berätta om ett starkt minne från dina första år på företaget.
Jag minns en studieresa till Rom i början av 2000-talet tillsammans med mitt team. Vi hade konferens i strålande väder och trevligt sällskap, och självklart passade vi på att titta på en massa fascinerande betongmonument från romartiden.
Hur skulle du kort vilja beskriva företaget när du började jobba och vad är den största förändringen mot idag?
Förr var allt i mindre skala och arbetet var mer lokalt. När det var dags för fakturering fick jag en bunt ritningar, summerade kvadratmeter och tillbehör för hand och skrev in det i ett Word-dokument. I dag sker allt i affärssystemet och mycket är automatiserat.
Vad är det som gjort att du trivts och stannat så länge?
Jag har alltid trivts bra på jobbet. Det är frihet under ansvar så länge man sköter sitt. Bra kollegor, god arbetsmiljö och fin sammanhållning gör jobbet både roligt och meningsfullt.