Täby Park är ett av Sveriges största stadsutvecklingsprojekt där det förutom 6 000 bostäder av varierande typ och 5 000 arbetsplatser även byggs både skolor, äldreboende och service. Här finns också en vision om att både utformning av stadsdelen, det som byggs och inte minst driften ska vara miljömässigt, socialt och ekonomiskt hållbart.

Klimatförbättrade prefablösningar i nivå 2
Mandelblomman med sina 156 bostadsrätter byggs med prefabricerade betongelement. Till projektet levererar vi stora mängder produkter från våra prefabfabriker i Heby och Sollebrunn. Den största delen av produkterna är i nivå 2, vilket innebär minst 20 procent lägre klimatavtryck.
– Till Mandelblomman har vi leveranser av prefabricerade betongelement av olika slag. Förutom stora mängder plattbärlag, balkong och skalvägg, allt i nivå 2, levererar vi även halvsandwichväggar och teglade sandwichväggar. Det som sticker ut i den här leveransen är att vi även levererar stora mängder pelare och balk till vår kund VST Nordic. De används för upplag av bjälklagen i husen, berättar projektchef Johan Westlund.


